spacer.png, 0 kB
 
Latest News
 
Cross Country
Midland XC Championships, Prestwold Hall, Loughborough, Sat 30th January 2016 Print

ImageTough course, very soft underfoot with some gusty wind in places made for a fun day out at Prestwold Hall. A number of the usual faces were missing but all those who ran acquitted themselves really well over the course which, as is usual, was longer than the league ones we are used to.

A word of thanks and congratulations to MCAA for managing to stage the event at the new venue after Stafford Common was waterlogged.

Read more...
 
Midland Womens Cross Country league - race 3, Gloucester, Sat 16th January 2016 Print

ImageIt was great to see that even with several of this season's regulars missing, there is currently the strength & depth at the Club to still record a full team in this third league race of the season held at Crypt School in Gloucester.  A smaller yet steadfast team braved the cold to take on the largely flat yet slippery and sticky course. 

PosNameTime
57Jane Bartholomew00:25:42 
146 
Sophie Arnold00:29:19
195Jennifer Price00:32:03
236Margaret  Ehrenburg 
00:34:24
266Mary Oldham00:36:27
 

Unfortunately we didn't have enough Masters running to register a team this week, but the combined team finished 26th in the overall position.
 
Jenny

 
Birmingham XC League, race#3, Droitwich Spa, Sat 16th January 2016 Print
ImageSome words of encouragement from Craig >

Another really positive race on Saturday.  The weather was kind but quite understandably the course got sticky as the race wore on.  I understand the descent through the wood was difficult.

It was a really great turnout with 21 runners finishing which was 11% of the field (186 runners).  We should be proud of this.

We counted 6 in 36 scoring 141 with Stuart and Paul improving on previous races and Andy having a fantastic run finishing just behind Darren.  Jonny ran really well and is now 6th best runner, so far, in the league this season.  Nick is starting to worry that after many years as a counter his days might be numbered.

The next 6 counters ranged from 52 to 87 which meant that once again the 'B' team outscored a good percentage of the 'A' teams for some clubs.  Daniel was first in finishing 52nd and is now the 3rd ranked junior in the league - well done Daniel.  A special mention to Eddie who also ran as a junior finishing 67th in his first league race.  It is a long time since we had 2 junior finishers.

Our 18th runner finished in 140th and this meant that our total from the 13th to the 18th runner was better than some 'A' teams.  This is showing that we have real strength in depth.  I am pondering over the possibility that Rob and Graham were holding hands when they crossed the line.  If so, please note that that sort of behaviour is best kept for fun runs.

Being part of a team is all about supporting each other and it is important for us all to note that Kevin, Mark and Mick ran well and contributed to the positive team spirit.  It is important that we have runners backing up in case of mishaps.

Again we had good away support with Dave, Bob, Martin, Gill, Paul, Bernard and Gavin cheering us on.  Big thanks to Gavin for standing at the finish to collect the tokens.  Graham was also there in his officiating capacity.

One last big effort required for Gloucester.  You never know, we might nick 2nd place in the league. 

Read more...
 
Warwickshire County AA County XC Championships, Saturday 9th January 2016, Warwley Woods Print

ImageGreat turn out from the Juniors and Seniors on quite an interesting course. The event was hosted by Halesowen C&AC and doubled as the Worcestershire county championships too. For combined Worcs/Warks results see here .

Under 13 Girls - 3000m

 33
 Sophie Alamolhoda 
 14.20 
 36 Scarlet Murphy 14.45

Under 13 Boys - 3000m

 14 Ben Frost 11.48
 29 Stan Stringer 13.09
 38 Josh Morgan 13.58
 43 
 Callum Fentiman 
 14.28 

The boy's team were 7th with 81 points.

Under 15 Girls - 4000m

 19
 Izabella Thompson 17.42 

Under 15 Boys - 4000m

 4 
 Zac Minchin 
 14.33 
 21 
 Jasper Murphy 
 15.38
 26 George Baker 15.54

The boy's team were 5th with 51 points

Under 17/20 Men - 6000m

 42 
 Eddie Barber 
 24.19 

Senior/Masters Women - 6000m

 21 (m9)
 Jane Bartholomew 
 24.52 
 38 (m20) 
 Vicki Bone 26.06
 51 (s23) Kate Meredith 27.14
 58 (m32) 
 Krissie Davies 27.49
 58 (s27)
 Sophie Arnold
 27.56
 85 (s36)
 Leanne Curl
 29.50
 91 (m52)
 Clare Bovill
 30.16
 98 (s43)
 Jenny Price
 31.23
 118 (m69) 
 Manisha Parmar
 34.31
 121 (s51)
 Mary Oldham
 34.52
 122 (m71)
 Margaret Ehrenberg 
 35.06

Senior/Master classification in brackets.

The senior ladies were 7th with 86 points while the masters ladies just missed out on a medal in 4th with 61 points.

Senior/Masters Men - 10000m

 36  (s24)
 Jonathan Scott 
 36.09
 75 (m37)
 Nick Stringer
 39.27
 79 (m40)
 Paul Webster
 39.41
 88 (m49) Patrick Finnegan 
 40.11
 116  (m76)
 Barry O'Neill 42.25
 138  (m95)
 Rob Mills 44.32
 150 (m105)
 Grahame Hygate 
 45.47
 152 (m107)
 Andy Carroll
 46.14
 173 (m124)
 Mick Edwards
 49.37
 178 (m129) Kevin Morris
 50.29
 182 (m133) 
 Mark Arnold
 50.57 

The masters team was 10th with 202 points.

Full results can be found here .

 

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Results 33 - 40 of 176
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB